Milióny detí po celom svete sa stotožnili s chlapcom, ktorý síce vedie nezvyčajný život, no má dobré srdce a nad nikým sa nevyvyšuje. Nie je taký múdry ako Hermiona, nemá typické črty romantického hrdinu, ani ho zo začiatku neobkolesuje milujúca rodina ako Rona. Možno nejedno dieťa súčasnosti, ktoré nemalo ako inak prijať morálne hodnoty a osvojiť si ich, sa stotožní s Harrym a jeho silným morálnym úsudkom. No príbeh Harryho Pottera si získal aj srdcia mnohých dospelých…
Ako vníma túto sfilmovanú literárnu sériu napísanú britskou spisovateľkou J. K. Rowlingovou, slovenský spisovateľ František Kozmon (https://www.bux.sk/autori/60582-frantisek-kozmon.html)? Študoval masmediálnu komunikáciu v Trnave, kde sa zameriaval na filmovú teóriu, od ktorej sa dostal k recenzovaniu. S písaním začal v 16-ich rokoch fantasy sériou, ktorá ešte možno uzrie svetlo sveta. Aktuálne sa venuje písaniu v poradí ôsmej knihy – detektívky (siedma v sérii s kapitánom Wolfom).
Už ako dieťa ste boli rozhodnutý, že chcete byť spisovateľom. Čo Vás najviac ovplyvnilo a prečo práve detektívky?
Jednoducho povedané, bola to láska ku knihám. Odkedy som mal knižničný preukaz, každý týždeň som si vypožičal štyri nové knihy. Vreckové od rodičov som odkladal na ďalší diel Troch pátračov. Čím viac som čítal, tým väčšmi vo mne rástla potreba napísať vlastný príbeh. Najskôr to boli detskí detektívi podobní Trom pátračom a Slávnej päťke, potom som sa stal fanúšikom fantastiky. Na detektívke ma baví tajomná atmosféra, postupné odkrývanie pravdy a predovšetkým psychológia vraha, ktorá súvisí s odhaľovaním jeho motívov.
Vo svojich pracovných začiatkoch ste sa venovali aj filmovej kritike. Čo všetko musí človek vedieť, aby vedel objektívne zhodnotiť film, či knihu, alebo aby vedel napísať kvalitné dielo?
Ja som zástanca tvrdenia, že keď sa niečomu chcete venovať poriadne, mali by ste k tomu mať v prvom rade kladný vzťah. Takže, ak niekoho bavia filmy/knihy, je na dobrej ceste. Potom tomu už treba venovať len veľa, veľa času – sledovať/čítať, zamýšľať sa nad tým, dať to na papier. Samozrejme, neuškodí vyznať sa aspoň tak trochu vo filmovej kritike alebo v literárnej teórii, aby bolo zrejmé, že viete, o čom je reč. Keď dáte tieto tri formy snahy dokopy, „poľahky“ dosiahnete nadpriemerné výsledky.
Čím si vysvetľujete medzinárodný úspech Harryho Pottera?
Veľa ľudí pri čítaní uniká pred realitou do krajších, lepších, zaujímavejších svetov. Deti si navyše čítaním trénujú a rozvíjajú fantáziu. Na jednej strane je Harry Potter univerzálny príbeh o priateľstve, strate a nachádzaní, či o klasickom boji dobra so zlom. No v prvom rade je to príbeh o chlapcovi, ktorého ťažký a poľutovaniahodný život sa doslova švihnutím čarovného prútika zo dňa na deň obrátil na splnený sen. Je ťažké nepodľahnúť tej predstave, nech sa vyrovnávate v živote s čímkoľvek. Preto sa fanúšikovia Harryho Pottera radia do školských domov – predstavujú si, aké by to bolo, keby… a viem, že mnohí, ktorí vyrástli s Harrym, ešte aj v dospelosti tajne očakávajú ten zabudnutý list z Rokfortu.
Veľkú odozvu (aj u dospelých) mali mnohé hlboké myšlienky jednotlivých postáv, napr.: Albus Dumbledor: “Nezáleží, aký sa narodil, ale čo z neho vyrastie.”, “Šťastie možno nájsť aj v tých najtemnejších časoch, keď si človek spomenie, že sa má obrátiť k svetlu.”, “Naše rozhodnutia ukážu, kým skutočne sme, Harry, oveľa viac ako naše schopnosti.” Sirius Black: “Všetci máme svetlo a tmu v nás. Dôležité je, akú časť sme sa rozhodli zlepšiť.”, “Ak chcete vedieť, aký je človek, dobre sa pozrite na to, ako sa správa k svojim podriadeným, nie k sebe rovným.“ Čo je podľa Vás najdôležitejším kritériom dobrého filmu alebo knihy? Je to podnet k premýšľaniu o dôležitých hodnotách?
Podľa mňa to je taká kombinácia. Samozrejme, je to do značnej miery o osobných preferenciách, pre mňa dobrý príbeh stojí a padá na postavách. Aké sú na začiatku, ako sa vysporiadajú s okolnosťami (dejom), kým sa stávajú na konci. Ale vždy ocením, keď mi príbeh dá dôvod na zamyslenie sa. Aj ako autorovi mi záleží na tom, aby som čitateľom priniesol viac ako napínavú zápletku. Zaoberám sa otázkami, ktoré ma trápia alebo fascinujú v každej jednej knihe. Niektoré sú nosnou témou, iné zaznejú na pozadí. Ale verím, že si aj tak nájdu svojich adresátov.
Celkový dojem tohto príbehu je zvýraznený aj prepojením starého sveta (boj dobra so zlom, svet bez technológii) so súčasnosťou. Harry Potter a jeho stále mimoriadne populárny príbeh učí deti byť v dospelosti lepšími. Obľúbenosť tohto príbehu ani po rokoch neklesla. Čo môže urobiť s jednou generáciou detí a tínedžerov konkrétny príbeh?
Som presvedčený, že knihy popri rodičoch a učiteľoch vychovávajú. Dávajú deťom vzory správania, učia ich chápať iných. Dalo by sa povedať, že ja osobne patrím do generácie, ktorá vyrástla spolu s Harrym: od gymnázia po prvý ročník vysokej školy. Myslel som si v tom čase, že Harry Potter je darom našej generácie. Som však rád, že som sa mýlil.
Témy, ktoré J. K. Rowlingová rozvinula v každej časti, sú inšpirované skutočným svetom, v ktorom sa ľudstvo delí na čistokrvných a podradných, bielych a farebných, po moci túžiacich a obyčajných ľudí. Aké je Vaše celkové hodnotenie Harryho Pottera? Je Harry Potter dôkazom, že aj v súčasnosti môžu vznikať veľké umelecké diela?
Harry Potter je pre mňa osobne sériou môjho detstva a dospievania. Patrí ku knihám, ktoré ovplyvnili, ako rozmýšľam a hlavne to, ako píšem. Jeho popularita a hodnoty, ktoré priniesol, svedčia o jeho nadčasovosti.
Som presvedčený, že pre každého človeka je pripravené niečo ako list z Rokfortu. Niečo, čo môže úplne zmeniť život. Je na nás, či to nájdeme a pochopíme.