Tatiana Betáková – Mýty a fakty o covide a vakcínach.

V súčasnosti sme svedkami zaujímavého fenoménu. Očkovanie rozpoltilo našu spoločnosť do takého extrému, ako málo čo. Vysvetľujúcu, odbornú, vecnú debatu v TV (aj s tými, ktorí sú proti očkovaniu) nevidíme. Z očkovania sa tak stal politický nástroj, ktorý zneužívajú nie len niektorí politici, ale dokonca aj niektorí senzáciechtiví novinári a niektoré média. V súčasnosti by bolo asi treba vyzdvihnúť novinárov, ktorí si dokázali zachovať schopnosť informovať objektívne a s overenými informáciami. Keďže v súčasnosti koluje v spoločnosti ohľadne covidu a vakcín množstvo neprávd, opätovne sme požiadali o rozhovor vedkyňu Doc. RNDr. Tatiana Betákovú, DrSc.. Je vedúcou vedeckou pracovníčkou Biomedicínskeho centra na Virologickom ústave SAV. Okrem toho učí študentov na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty UK.

Po vyvinutí vakcín sa presne nevedelo, ako dlho po očkovaní vydrží v ľudskom tele získaná imunita. Dnes sú bežne dostupné testy na protilátky, z ktorých je zrejmé, že je to len 5-6 mesiacov a u starších ľudí ešte menej. Prečo sa imunita po očkovaní tak rýchlo vytráca v porovnaní s tými, ktorí covid prekonali?

Imunita sa vytráca aj u ľudí, ktorí covid-19 prekonali. Pokles protilátok v krvi sa týka očkovaných a presne tak aj ľudí, ktorí prekonali covid-19. Navyše, nie všetci, ktorí prekonali covid-19 majú dostatočne silnú imunitu na to, aby sa znova nenainfikovali a opätovne prekonali covid-19. Ľudia, ktorí prekonali covid-19 bez symptómov (mali iba pozitívne PCR testy), prípadne mali veľmi ľahký priebeh, nemajú vôbec žiadne protilátky. Preto sa očkujú aj ľudia, ktorí prekonali covid-19. Navyše, vírus zmutoval. Máme tu delta plus variant, ktorí je oveľa infekčnejší, ľahšie sa šíri a spôsobuje závažnejšie ochorenie. Nič nie je iba čierne a nič nie je iba biele. Veci sa neustále sledujú, študujú a opatrenia sa podľa konkrétnej situácie menia. Je to nový vírus, nekoluje v ľudskej populácii desiatky rokov, a preto nevieme, ako dlho budeme chránení po prekonaní covid-19, ako dlho budeme chránení po očkovaní a pod. Treba sa poučiť aj z konkrétnych situácií. Ak sa ukáže, že v niektorej krajine mali určitý problém a našli riešenie, prečo by sme toto riešenie mali odmietnuť?

Ale u ľudí, ktorí prekonali covid sú hodnoty protilátok preukázateľne vyššie, ako u zaočkovaných…

Nie sú protilátky ako protilátky. Znova opakujem. Nestačí mať vysoký titer protilátok. Ja mám titer 1:150 000 a šla som na tretiu dávku. Druhá vec je, aký test sa robí. Ale záleží na množstve vírus-neutralizačných protilátok. A o týchto protilátkach sa z tých rýchlo-testov nič nedozviete – stanoviť ich je technicky náročnejšie a treba to robiť s vírusom a na bunkách, takže je to aj finančne náročnejšie. A preto, ak ste prekonali infekciu alfa variantom, potrebujete booster vakcínou, aby sa vám zvýšil titer vírus neutralizačných protilátok, ktoré vás ochránia proti delta variantu. Pozitívna čiarka na nejakom rýchlo-teste vám nezaručuje, že máte dosť protilátok a odoláte delta variantu. A opakujem, ľudia v Izraeli mali po očkovaní protilátky, ale prax ukázala, že to nestačilo na delta variant a preto sa pristúpilo k tretej dávke. A znova, prax aj v USA a inde ukazuje, že treba tretiu dávku vakcíny.

Jednou z teórií bolo, že vakcíny nemajú žiadne vedľajšie účinky, čo sa časom ukázalo ako nepravda. Dnes už vieme, že majú vedľajšie účinky, najmä u trombotikov a ľudí so zápalom srdca. Ešte ktorým skupinám by ste očkovanie neodporúčali?

Vakcína je odporúčaná všetkým ľuďom starším ako 12 rokov. Očkovať by sa nemali iba ľudia, ktorí mali okamžitú alergickú reakciu (anafylaktický šok) a ľudia, ktorí mali akúkoľvek hoci aj miernejšiu alergickú reakciu na jednotlivé zložky vakcíny. Okamžitá alergická reakcia sa prejavuje do 4 hodín po očkovaní žihľavkou, opuchom alebo dýchavičnosťou. Závažné alergické reakcie sú liečené injekciami, prípadne je potrebná hospitalizácia. V týchto prípadoch sa nesmie podať druhá dávka ani v prípade, že by sa jedna mRNA vakcína nahradila inou mRNA vakcínou.
Všetci ostatní ľudia môžu byť vakcínou mRNA očkovaní. Očkovaní môžu byť aj imunosupresívni ľudia, ľudia, ktorí prešli transplantáciu orgánov, ľudia s autoimunitnými ochoreniami a pod.

Takže okrem alergie neexistujú iné vedľajšie účinky?

Nehovorím, že neexistujú nežiaduce účinky. Tie sú publikované ŠUKL, sú na stránkach WHO, sú na stránkach výrobcov vakcín, sú na príbalových letákoch. Hovorím, že tieto vakcíny sú lepšie ako vakcíny spred 30 rokov, ktoré v súčasnosti retrospektívne považujeme za perfektné, pretože nikto neinformoval verejnosť o ich nežiaducich účinkoch. Neexistuje liek bez vedľajších účinkov. Prijímame pokrok a nové technológie v automobilovom priemysle, v počítačoch, sieťach atď… a pritom tiež málokto tomu vlastne rozumie. Ale čo sa týka týchto vakcín, zrazu sú všetci odborníci bez toho, aby vedeli, čo to vôbec je mRNA a na čo mRNA slúži v bunke.
Kritizujem tie bulvárne noviny a TV, ktoré dramatizujú nežiaduce účinky, upriamujú na ne pozornosť a často ich zveličujú, pripadne si úplne vymýšľajú. Navyše, po dôkladnom vyšetrení sa často preukáže, že zdravotné problémy, prípadne úmrtie nebolo spôsobene vakcínou. Ja sama som sa stretla aj s tvrdeniami ľudí, že po očkovaní mali problémy. Jednej pani sa vraj 3 mesiace po očkovaní objavili problémy so žilami. Ja sa o tieto veci veľmi zaujímam, pretože očkovanie ľudom odporúčam. Nakoniec však vysvitlo, že dotyčná osoba mala problémy so žilami už veľa rokov pred očkovaním, už roky bola na liekoch. A že jej 3 mesiace po očkovaní bolo treba znova vybalancovať liečbu. Ale samozrejme, za všetko môže vakcína…

Pred rokom sme sa nádejali, že vakcíny prinesú kolektívnu imunitu, prečo sa tak nestalo?

Spýtajte sa ľudí, prečo sa nedali zaočkovať. Vakcína tu bola a je k dispozícii. Faktom však je, že vyšlo najavo veľa vecí. Nedostatočné vedomosti mnohých lekárov v oblasti imunológie, virológie, molekulárnej biológie a pod. Mnohí lekári ani netušia, čo všetko nevedia a preto sami podliehajú konšpiračným teóriám a čo je smutné, neštudujú, nedopĺňajú si vedomosti a nie sú schopní orientovať sa v odbornej literatúre. Je pre nich jednoduchšie siahnuť po neoverených zdrojoch na sociálnych sieťach a stotožniť sa s názormi pseudoodborníkov. Poznám veľa lekárov, ktorí cielene odhovárajú ľudí od očkovania. Veľa zla narobili médiá. Potrebovali nové tváre, pretože odborníci (ktorí pracujú v danej oblasti a veci si skôr, ako niečo verejne vyhlásili, overovali v odbornej literatúre) im už nestačili a tak dali obrovský priestor pseudoodborníkom, ktorí v danej oblasti nikdy nepracovali, nevedeli sa zorientovať v odbornej literatúre a zväčša verejne prezentovali iba to, čo si mysleli. A samozrejme, sú tu protiočkovacie aktivity niektorých politikov v médiách robením cielenej kampane proti očkovaniu. Pred pár týždňami dostali ľudia na východnom Slovensku do schránok plagátiky, ktoré „dokazovali“ nebezpečenstvo očkovania a vyzývali, aby sa ľudia nedali očkovať.
Musím však dodať, že je veľa zodpovedných lekárov, ktorí pristupujú k informáciám veľmi zodpovedne a veci si naštudovali, prípadne veci konzultovali s odborníkmi.

Vakcína ochráni človeka pred ťažkým priebehom, hospitalizáciou, atď., ale pôvodne sa predpokladalo, že vakcína ochráni človeka pred samotným ochorením. Poznáme už dôvody, prečo to tak nie je?

Vakcína chráni aj pred ochorením. Zaočkovaný človek nevie, koľkokrát bol nainfikovaný a jeho imunitný systém to zvládol bez toho, aby si to všimol. Nikdy som ani ja, ani moji kolegovia netvrdili, že vakcína bude 100 percentne chrániť pred ochorením. Ale štatistiky (počet nakazených, počet ľudí v nemocnici, počet ľudí na ventilácii, počet mŕtvych na covid) jednoznačne dokazujú, že vakcína chráni ľudské zdravie (priebeh covid je zväčša mierny a v nemocnici končia ľudia, ktorí majú chronické ochorenie ako je nadváha, cukrovka, srdcovo cievne problémy atď. ) a hlavne chráni pred smrťou.

Minister hospodárstva R. Sulík sa v RTVS vyjadril, že „88 – 95 % ľudí, ktorí zomrú na covid, nie sú zaočkovaní“. Môžete to potvrdiť?

Tieto údaje nemám. Ale od lekárov viem, že ak zomrie človek na covid, ktorý je zaočkovaný, tak to bol človek s komorditami (ťažká cukrovka, morbídna obezita a iné závažné ochorenia).

Azda jedným z „najvecnejších“ argumentov tých, ktorí sa odmietajú zaočkovať je to, že sa nevie, čo mRNA vakcína (jej zloženie) spôsobí v ľudskom tele v horizonte napr. 5 rokov. Čo by ste týmto ľuďom odkázali, aké vedecké protiargumenty by ste im povedali?

Prestanem jesť, lebo neviem zloženie rožka a neviem, čo spôsobí rožok v horizonte 5 rokov. Ja som vyštudovala biochémiu, takže rožok sa rozloží, jednotlivé cukry, tuky, bielkoviny sa rozložia na stavebné jednotky, a tie budú v mojom tele použité na syntézu mojich cukrov, bielkovín a tukov. Mám sa báť?
Teraz vážne, staré vakcíny boli oveľa horšie. Ale fakt je, že média neinformovali tak závratne a podrobne o nežiaducich účinkoch. A ubezpečujem vás, že tých nežiaducich účinkov bolo viac. Vždy sa však brali do úvahy benefity vakcíny. Videli ste v našich médiách pozitívne články o prospešnosti vakcín? Len samé negatíva. Dokonca, keby ľudia čítali celý článok a nie iba titulky, dozvedeli by sa, že ten bombastický nadpis nie je pravdivý a deklarovaná škoda sa nestala.
Samozrejme, je nutné aby sa sledovali nežiaduce účinky liekov a vakcín a v prípade, že by poškodzovali zdravie, aby sa tieto lieky a vakcíny prestali používať. Škodlivé však je, ak sa toho chytí bulvár, ktorí nehľadá pravdu a nezáleží mu na objektivite informácii.
Okrem toho, posledné roky sa sprísnila legislatíva a zvýšila sa kvalita vakcín. Na tejto vakcíne pracovali stovky ľudí a vývoj trval viac ako 30 rokov. Vieme, že jednotlivé zložky vakcíny sa v ľudskom tele v priebehu niekoľko hodín (pár dní) rozložia a zlikvidujú. Počula som názor, že nie je dobré mať zásoby proteínu S v organizme. Neviem o tom, že by si naše telo robilo zásoby nejakých proteínov. Viete ako by sme vyzerali, keby si telo takéto zásoby robilo? Okrem tukových vankúšikov by sme na tele mali nejaké proteínové guľôčky, či výrastky… Navyše, aby vznikla imunitná odpoveď musí byť proteín S (spike proteín) zdegradovaný (nastrihaný na malé kúsky) a iba určité malé úseky sú prezentované B a T bunkám a iba voči týmto segmentom vzniká imunitná odpoveď.
Technológia mRNA vakcíny je: dostať mRNA do bunky, kde si bunka sama nasyntetizuje proteín – antigén, ktorý potom imunitné bunky nastrihajú a prezentujú B a T lymfocytom. Výhoda vakcíny je, že naše bunky poskladajú a zmodifikujú proteín presne tak, ako je vo víruse a stimulujú sa nielen B bunky, ale aj T bunky.*

*Pozn. redakcie: podrobnejšie sme sa technológiou fungovania vakcín venovali tu:
https://www.nazor.info/tatiana-betakova-ockovanie-ocami-vedkyne/
https://www.nazor.info/tatiana-betakova-covid19-odpovede-na-otazky-citatelov/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *