Tomáš Výboch – Covid a homeopatia.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že homeopatia je na Slovensku lekármi a vedcami spochybňovaná. Ako dôvod sa najčastejšie uvádza, že v homeopatiku nič nie je. Že sa tam nenachádza takmer žiadna účinná látka, a ak niečo účinkovalo, jednalo sa o placeboefekt. Podrobnejšie sme sa tejto téme už venovali: (https://www.nazor.info/a-predsa-funguje/). V súčasnosti je však pre mnohých dôležité vedieť, aké majú homeopati skúsenosti s liečbou pacientov s ochorením covid19. O svoje skúsenosti sa s nami podelil skúsený homeopat Ing. Tomáš Výboch.

Mali ste pacientov infikovaných covidom s ťažkým priebehom? Aké príznaky mali?

Mal som dva prípady so stredne ťažkým priebehom. Bol to manželský pár, obaja boli po päťdesiatke. Obaja mali vysoké teploty okolo 39C, už týždeň ležali v posteli. Cítili obrovskú únavu, ťažobu na hrudníku, veľký odpor k jedlu, zvracanie po jedle, silné záchvaty kašľa, rozboľavenosť celého tela. Pani už niekoľko dní nejedla. Mala potvrdený aj zápal pľúc. Mal som tiež prípad klienta, ktorý bol hospitalizovaný, pretože nemohol dýchať. Jeho stav sa zhoršoval a vyhliadky neboli dobré. Ak by sa stav naďalej zhoršoval, museli by mu dať umelú pľúcnu ventiláciu.

Boli schopní s Vami komunikovať (nechať sa diagnostikovať) a pomôcť tak pri výbere správneho homeopatika? Z logistického pohľadu, ak je pacient už v kritickom stave (musí ísť do nemocnice), dá sa nejakým spôsobom urobiť diagnostika?

Pri akútnej liečbe nie je vždy potrebné osobné stretnutie. Ak vie človek dostatočne opísať príznaky svojho ochorenia, môže stačiť telefonická konzultácia. Klienta, ktorý bol hospitalizovaný, som nikdy nevidel, ani som s ním nehovoril. Bol tak slabý, že nebol schopný hovoriť. Ale jeho manželka študovala homeopatiu a preto mi vedela opísať jeho príznaky na základe ktorých som odporučil homeopatikum. Pokiaľ však nemáte s klientom vôbec žiadny kontakt, ani priamo, ani sprostredkovane, šanca na úspech je minimálna.

Zameriavali ste sa na príznaky alebo skôr na to, že sú pozitívni na covid?

Vôbec som nebral do úvahy, že išlo o covid. Na výber správneho homeopatika nám takmer nikdy nepomôže názov diagnózy, pretože my berieme do úvahy predovšetkým príznaky, ktoré chorý človek má. A to nie je to isté, pretože ako vidíme v praxi, covid sa prejavuje u rôznych ľudí rôznym spôsobom. Preto napríklad človek, ktorý za nami príde s otázkou či máme nejaké homeopatikum na stafylokoka, dáva nesprávnu otázku.

Z toho vyplýva, že pri homeopatii vlastne nie je až také dôležité o akú chorobu sa jedná, ale ako sa prejavuje, aké sú príznaky ochorenia… Ale predsa len, nie je z tohto pohľadu rozdiel medzi „klasickým ochorením“ a vírusom? Vírusom je predsa človek napadnutý zvonka, ale pri chorobe sa jedná o problém, ktorý prichádza z vnútra…

Neviem čo presne myslíte pod pojmom „klasická choroba“. Pravdepodobne myslíte chorobu, pri ktorej nie je známy nejaký vonkajší faktor, ktorý by ju zapríčinil. Napríklad niektoré autoimunitné ochorenia.
V skutočnosti v tom nie je rozdiel. Choroba sa môže rozvinúť iba na pôde, ktorá jej to umožní. Každý deň sa v našom tele tvoria rakovinové bunky, ale iba niektorí ľudia ochorejú rakovinou. Imunitný systém väčšiny ľudí totiž tieto bunky zničí. Rovnako je to aj s vírusovými ochoreniami.
Na to by sa mohlo namietať, že v určitých prípadoch je vírus taký silný, že vyvolá ochorenie u každého človeka, ktorý s ním príde do styku, bez ohľadu na silu imunitného systému. Tak, ako to bolo pri rôznych epidémiách. Existujú názory, že v prípade rôznych epidémii vládne v spoločnosti určitá „nálada“, nejaký duševný sklon, ktorý umožní tejto epidémii sa rozvinúť. Je to veľmi odvážna teória, ale myslím si, že môže mať pravdivý základ.
Zaujímavá paralela sa nám ukazuje aj v súčasnosti. Ukázalo sa, že mnoho homeopatov má v USA dobré skúsenosti s liečbou covidu pomocou homeopatika Bryonia alba. Jan Scholten, významný holandský homeopat na to reagoval slovami, že ho to neprekvapuje, pretože v USA môžu ľudia prísť o prácu veľmi ľahko, je tam prítomný väčší strach o peniaze. Ľudia môžu „skončiť na ulici“ ľahšie, ako tu v Európe. Bryonia alba je liek, ktorý je často vhodný pre workoholikov, ktorí majú veľký strach z chudoby a nedostatku. Vidíme teda, že v spoločnosti vzniká určitá nálada – strach z nedostatku a chudoby – ktorá vytvorí pôdu pre určité ochorenie.
Bral by som to však iba ako možnú hypotézu a nerobil unáhlené závery. Určte neodporúčam druhým radiť „Nebojte sa o peniaze a neochoriete na covid“. Život je predsa len trocha zložitejší a myslím si, že si ešte počkáme dlhú dobu, kým covid skutočne pochopíme.

Podarilo sa Vám pacientov vyliečiť? Bol priebeh liečby v niečom iný, ako napr. pri chrípke?

Zvláštnosťou tohto ochorenia je, že ani homeopatiou sa nelieči ľahko. Každý homeopat je zvyknutý, že ak sa pri akútnom ochorení zvolí vhodné homoepatikum, dochádza k rapídnemu zlepšeniu stavu a k vyliečeniu dôjde často do 24 – 48 hodín. Pri covide to však neplatí. Hoci po vhodnom homeopatiku dochádza rýchlo k zlepšeniu, choroba má tendenciu k relapsu. Videl som niekoľkokrát, že sa stav po homeopatiku zlepšil o 80 percent, ale o niekoľko dní došlo k výraznejšiemu návratu príznakov. Najprv ma to prekvapilo. Prečítal som si však skúsenosti kolegov zo zahraničia a zistil som, že sú rovnaké. Preto je potrebné podávať homeopatikum opakovane niekoľko dní a v prípade potreby ho aj meniť. Potom je rekonvalescencia viditeľne jednoduchšia a kratšia. Vždy tiež odporúčam klientom, aby sa riadili inštrukciami svojich lekárov. Homeopatia sa dá bez problémov kombinovať s klasickou liečbou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *