Tomáš Zdechovský – Jednoliatu Európu bez kultúrnych rozdielov nechceme.

Pohľad českého konzervatívneho politika na súčasný Európsky parlament a jeho fungovanie môže byť na Slovensku zaujímavý nie len pre konzervatívcov, ale aj liberálov. Tomáš Zdechovský je poslancom v Európskom parlamente už od roku 2014. V rokoch 2020 až 2022 bol tiež podpredsedom KDU-ČSL (Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová) nazývaná aj ľudovci, je jedna z najstarších českých politických strán). Je považovaný za odborníka na krízovú komunikáciu, politický marketing a public relations. Okrem toho sa venuje aj publicistickej a literárnej činnosti. Server Info.cz ho zaradil medzi 50 najvplyvnejších Čechov v Bruseli. 

Do akej miery reprezentujú súčasní poslanci Európskeho parlamentu svojich voličov v zmysle napĺňania svojho programu na základe ktorého boli zvolení? Nie je EP príliš stranícky?

V Evropském parlamentu fungujete v rámci politických frakcích, do kterých se po volbách zařadíte. Vzhledem k velkému počtu europoslanců z mnoha zemí nemůžete prosadit něco sám. Musíte najít spojence, jste součástí frakce, která je vám nejblíže. Sdílíte s kolegy hodnoty a pohled na svět. V důležitých věcech se shodnete. Tohle je nejefektivnější způsob, jinak by to nešlo.

Je podľa Vás v poriadku, ak napr. nemeckí alebo francúzski poslanci EP, ktorí sa majú zodpovedať svojim voličom vo svojich krajinách, diktujú svoje predstavy o fungovaní sveta spoločnostiam v iných štátoch, v ktorých ani neboli volení?

Můžete být konkrétní? Nevím, na koho přesně narážíte.

Mám na mysli vyvíjanie nátlaku na Poľsko a Maďarsko v morálno-etických otázkach a v otázke porušovania princípov právneho štátu. V týchto štátoch sa predsa voliči legitímne rozhodli pre súčasné vlády a ich program, ktoré tieto vlády napĺňajú…

V morálně-etických otázkách je to určitý problém. Západní a Východní Evropa je prostě jiná, vychází to z historie, čím vším jsme si v minulém století prošli. Je dobře, že jsou jiné? Podle mého ano, mají odlišnou kulturu a hodnoty, což je v pořádku. Nechceme přece vytvořit jednou identickou Evropu, účelem není setřít kulturní rozdíly. Nelíbí se mi, když poslanci ze západních států útočí na tyto země, že se na některé otázky nedívají stejně. Nechme to na jednotlivých státech a jejich občanech, EU do toho nemá co mluvit.
Pokud bychom naráželi na dodržování principů právního státu, pak je to zcela něco jiného. Státy se vstupem do EU zavázaly k jejich dodržování. Pokud nechtějí tyto principy dodržovat, nedostanou peníze z EU. Je to určitá pojistka.

Časť poslancov EP do značnej miery vníma súčasnú situáciu tak, že EP sa stal politickým nástrojom progresívnej ľavice. Vnímate to tak aj Vy, ako pravičiar?

Vnímám to tak také. Zelení jsou velmi slyšet, přestože nejsou nejsilnější frakcí. Tou je Evropská lidová strana, kterou jsem součástí. Klimatická krize a Green Deal Zeleným hraje do karet. Žel toho zneužívají, místo reálných řešení jedou čistou ideologii. To už mě štve. A s tím také v EP naráží.

Ak by sme prijali tézu, že myšlienky a videnie sveta progresívnej ľavice sú v EP neprimerane pretláčané (disproporčne voči množstvu poslancov, ktorí boli na základe takéhoto programu zvolení), kto by na tom mohol mať záujem a prečo?

Jak jsem zmínil v předchozí otázce, Zelení jsou slyšet, ale nejsou dominantním subjektem v EP. Tím jsou lidovci a v závěsu socialisté. Nechci spekulovat, kdo by na tom mohl mít zájem. Bezesporu je mnoho neziskových organizací, které tlačí skrz Zelené různé návrhy a nápady. Jako lidovci se snažíme být konstruktivní a tyto nesmyslné návrhy nepodporujeme.

Rešpektujú inštitúcie EU (EK, EP, atď.) rôzne pluralitné názory dostatočne?

Určitě ano. Pluralita názorů je v demokracii důležitá. Každý člověk má nějaký světonázor. To respektujeme. Bez toho to nejde. Europarlament šlape jako hodinky, když to srovnáme například s českým parlamentem.

Vnímate korupciu v európskych inštitúciách?

Myslím si, že korupce je silně potírána. Nevím o nikom, kdo by byl zkorumpovaný. Jako europoslanci máme slušný plat, kontrolní mechanismy jsou poměrně dobře nastavené. Já jsem místopředsedou kontrolního rozpočtového výboru (CONT), kde kontrolujeme nakládání s dotacemi v evropských institucích a členských zemích. Tam problémy jsou neustále, také po tomto zneužívání tvrdě jdeme. O korupci ale v institucích opravdu nevím. Myslím, že v tomto není problém.

Aký je v súčasnosti Váš celkový „politický“ pocit z EU?

Zatím stále vede racionální přístup, ale nesmíme usnout na vavřínech a nechat progresivní levičáky prosazovat jejich nesmysly. Příští volby do EP budou důležité, protože hrozí úspěch populistů a extremistů, kteří slibují vystoupení z EU, NATO nebo OSN, lidé jim to věří, což je absolutní nesmysl. Bude důležité se na tyto volby připravit a ukázat lidem, že jsme v EP dělali pět let všechno pro to, abychom je ochránili před covidem, kvůli kterému zemřely zbytečně miliony lidí, a pomáháme slabší Ukrajině, která bojuje i za naši svobodu. V EU si pomáháme. Vystoupení z unie by byla sebevražda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *