V súčasnosti má civilizačné problémy so zdravým stále väčší počet ľudí. Problémom môže byť nie len náš životný štýl – sedavý typ zamestnania, nesprávne držanie tela, málo pohybu, nezdravá strava, stres, ale samozrejme aj spôsob akým žijeme – naša psychika. Jednou z pomocí, ako si poradiť s civilizačnými problémami sú jednoduché cviky Čchi-kung. V rozhovore s Václavom Vocáskom (https://osmbrokatu.cz/) sa bližšie pozrieme na tieto cviky prinášajúce nie len zlepšenie zdravia, ale aj celkovú kultiváciu tela a mysle.
Ako a kde vznikli cviky Čchi-kung?
Systém vznikal na území dnešní Číny a vyvíjel se především v horách. Samotný název čchi-kung vznikl až v nedávné době. V čchi-kungu jsou obsaženy principy a postupy vedoucí ke zdraví, kultivaci těla a mysli, které původně neměly konkrétní název. Jejich praktická historie však sahá k úsvitu lidstva.
Tieto jednoduché cviky zrejme nie sú len fyzickými cvikmi… Čím sú špecifické?
Cviky odkrývají jinou rovinu vnímání svého těla a mysli. Cvičení v první řadě ovlivňuje naše vnitřní orgány a teprve až na druhém místě je působení na pohybový aparát. Ve vnitřních orgánech probíhají biochemické děje, které ovlivňují a řídí klíčové procesy v našem organismu. Na jejich funkci závisí naše zdraví. Aktivace vnitřních orgánů také postupem času u cvičenců způsobí, že začnou vnímat životní sílu čchi. S probuzením čchi se pak pojí další pokročilé postupy, které aktivovanou čchi kultivují.
Prečo tieto cvičenia môžu človeku tak výrazne pomôcť?
Je to dáno tím, že cviky jsou velmi jednoduché, ale zároveň vysoce účinné. Zvládne je začátečník i lidé ve vysokém věku. Zvládne je tedy velké množství lidí.
Zároveň nás učí nový způsob jak se hýbat a zacházet se svým tělem a myslí. Samotné cvičení využívá úplně jiné principy a postupy než běžné sportování a cvičení. To se nedá vysvětlit, ale zažít. Vlastní zkušenost je na prvním místě.
Ktoré cviky by ste odporučili ľuďom, ktorých často sekne v krížoch a sú dlhú dobu paralyzovaní? Z čoho tento problém vzniká?
Bolesti pohybového aparátu jsou nejčastěji spojeny se špatnými životními a pohybovými návyky a také z přetížení těla a psychiky.
K takovému stavu kdy se nemůžeme vůbec hýbat by vůbec dojít nemělo. To jsme ignorovali varovné signály našeho těla. Tady platí, že jakmile ty nejhorší bolesti zeslábnou tak je potřeba se začít pomalu hýbat a cvičit regenerační cviky. Je potřeba cvičit jemně a nenásilně, například následující cviky:
https://osmbrokatu.cz/jak-posilit-bedra-zada-a-ledviny/
https://osmbrokatu.cz/cviceni-zdravi-unor/
Také je důležité upozornit, že jedním z nejlepších cviků na záda je chůze. Nejlépe v parku nebo přírodě.
Zaujímavé sú prípady, keď klasická medicína človeku nediagnostikuje žiadny problém s chrbtom, no napriek tomu trpí veľkými bolesťami priečne-pruhovaného svalstva v oblasti obličiek. Človek je mimoriadne unavený, ubolený, bez chuti do života, apatický. Pričom blahodarne pôsobí teplo alebo masáž tejto oblasti. Aký tu môže byť problém? Čo by ste odporučili týmto ľuďom?
V tomto případě jde o funkční problém v našem organismu, který je spojený se špatnou funkcí vnitřních orgánů. Jsou zároveň narušeny i vnitřní biorytmy.
Je potřeba se zaměřit na správné postupy, které obnoví funkci vnitřních orgánů. Současně daný člověk musí do svého života zavést pravidelné rytmy a tím se napojit na životadárrné cykly přírody.
O biorytmech a cyklech v přírodě a našem organismu vychází mnoho vědeckých studií, které dokládají jejich obrovský vliv na naše životy. Dokonce byla v roce 2017 udělena Nobelova cena za objevení cirkadiánního rytmu.
Čínské cvičení čchi-kung je na biorytmech založeno a nabízí nám jedinečnou možnost se na prasíly života znovu napojit.